PODZIM

"VÝŽIVNĚ A TEPLE"

Jáhlový nákyp

Ovesný chlebíček

Batátové brownies

Chia kakaové sušenky

Dýňové lasagne

Müsli tyčinky

Pohanková foccacia

Večerní chleba

Zeleninové krekry

Čokoládovo-řepový koláč

Podzim je obdobím takové menší zkoušky pro naše tělo. Jak jsme odolní! Pokud se o sebe dobře staráme, ať už z pohledu výživy nebo relaxace, odpočinku a volných aktivit, tak přečkáme zimu bez jakýchkoliv útrap a nemocí! 
Na podzim by měla být strava hlavně VÝŽIVNÁ A TEPLÁ!! A to je v podstatě základ všeho. Měli bychom jíst do sytosti a mezi hlavními 3 denními chody mít jen lehčí svačiny založené na podzimním ovoci či zelenině a ořeších nebo obilninách.
Pít bychom měli co nejvíce teplé nápoje. Klidně i teplou vodu s citronem - ochutnejte a sami zjistíte, že to není tak hrozné, jak se může zdát!
Z pohybu dělejme vše, co nám bude dělat radost a potěšení. Pravda, ze začátku to chce trochu té vůle a odhodlání, ale pak sami na sobě zjistíme, jak nám to dělá dobře!!

Vhodné:
Preferujeme vařená teplá jídla, klidně od snídaně až do večeře. 
Náš organismus zahřejí vařené obilniny, navíc nám dodají energii potřebnou k zvládnutí podzimních nálad. Přednost v tomto období dáváme rýži, často zařazujeme jáhly a při velmi chladných dnech už sáhneme po pohance, která má opravdu velmi zahřívající účinek. 
Při vaření používáme více tuku než v létě, celkově se prodlužuje doba varu, pokrmy více zahušťujeme. 
Častěji než doposud zařazujeme ředkve. Krom jiného nám pomohou vstřebat a rozložit oleje a tuky použité při restování a smažení, které si v chladných dnech můžeme dovolit, pokud jsme jinak zdraví.
Do jídelníčku zařazujte co nejčastěji kulatou zeleninu. Tedy tu, která roste zcela nebo alespoň částečně nad zemí a má kulatý tvar. V přechodných obdobích, jako je jaro a podzim, nám pomáhá harmonizovat energii v těle, zejména na podzim pak lépe zvládneme přechod na chladnější zimu. Patří sem např. červená řepa, kapusta, cibule, zelí, kedluben, dýně, tuřín. Hlavně cibuli na podzim používáme denně, pomáhá regulovat hospodaření s vodou v těle. 
Syrová zelenina už slouží spíše jako ozdoba talíře. 
Zato česnek a křen zařazujeme podstatně častěji pro jejich zahřívající účinek a pikantní chuť, která je v tomto období skutečně žádoucí. 
V malém množství je dáváme i dětem, protože aktivizují střeva a plíce. Nedáváme je však syrové, ale necháme je lehce přejít varem.
Na talíři se nám bude zvětšovat hromádka luštěnin, přednostně cizrna a hrách. Samozřejmě stále zařazujeme do jídelníčku čočku, fazole, a sojové výrobky tofu, tempeh, ale vaříme je delší dobu, případně je restujeme a pečeme a používáme na ně více sojové omáčky než doposud.
Na podzim je ten správný čas nakládat zelí na zimu, zavařovat ovoce a sušit plody léta. Pokud si na to najdete čas, budete mít v zimě ten správný zdroj vitamínů. Jestli jste moc časově zaneprázdnění, navštivte prodejny zdravé výživy a nakupte kromě kvašeného zelí, sušených hub a marmelády bez cukru také mořskou řasu Hiziky. Ta je totiž krom všech výhod, jež mají mořské řasy obecně, velmi vhodná právě v tomto období. Navíc obsahuje 14x více vápníku než stejné množství mléka. A na rozdíl od něj dokáže vápník navázat na kosti a organismus nepřekyselí nýbrž přesně naopak.
Z masa doporučuji zvěřinu, krůty či bio kuřata, vepřové a jehněčí.
Vejce jsou v tomto období také vhodná.

Méně vhodné:
Ovoce všeobecně - má totiž ochlazující a zavodňující vliv na organismus. 
Tropické ovoce pak obzvlášť, protože roste v zemích, kde jeho úkolem je ochránit tamní obyvatele před přehřátím organismu.
Citrusové plody, banány apod. opravdu citelně ochlazují naše těla zevnitř.
Na podzim vytváříme zásoby, je to období sklizně. Ale pozor, i naše tělo má tendence ukládat si zásoby, pokud ho zatěžujeme nevhodnou stravou!
Vzniklé přebytky se ale také usazují v plicích v podobě hlenu a následkem jsou nejrůznější kašle, bronchitidy apod. Uvědomme si tedy, že orgánem, který můžeme významně posílit, nebo také oslabit špatným zacházením, jsou plíce. A ruku v ruce s nimi i tlusté střevo, jejich párový orgán.
Alespoň na podzim omezte mléčné výrobky.
Plicím, a tedy i tlustému střevu, udělá víc než dobře, když se alespoň v tomto chladném období omezíme příjem mléka a mléčných výrobků. Stejně jako ovoce zchlazují naše zažívání, podstatně silněji však zadržují v těle vodu a ve výsledku nás zahleňují.
To si snadno ověří každý, kdo trpí na rýmu či vlhký kašel. Určitě zaznamená rozdíl, když veškeré mléčné produkty vysadí. 
Pokud jste zdraví, nemáte zažívací potíže, kožní problémy, záněty ani akutní rýmu či nachlazení, klidně si občas mléčný výrobek dopřejte. Ale berte to spíš jako dezert než jako základ stravy. A pokud to vydržíte, počkejte s tím na jaro.
Na podzim se energie přírody se stahuje a my se také začínáme choulit do sebe. Chráníme se tak podvědomě před větrem, zimou a deštěm. Také se čím dál tím méně aktivně pohybujeme a jsme celí ztuhlí. Výsledkem často bývají stažené svaly v oblasti páteře a bolavá záda. Krom vyváženého jídelníčku zkuste chodit alespoň na krátké procházky, choďte po schodech a nejlépe zařaďte různá protahovací cvičení (např. Pozdrav slunci, jógu...). Také je velmi důležité se cíleně ohřívat zevnitř (občasnými 2 decinkami červeného vína J).
Zapomeňte tedy na velké zeleninové saláty, fresh džusy a pusťte se do vaření - chcete-li zůstat zdraví a nepřivítat zimu vyčerpaní, usmrkaní a v depresích!

 Všechna výše vyobrazená jídla najdete na mém blogu.

Přeji Vám krásný PODZIM!









Žádné komentáře:

Okomentovat